Lokomotiva 193 / 383

Elektrická vícesystémová lokomotiva 193 / 383 (VECTRON)

 

Vectron je třída modulárních víceúčelových lokomotiv firmy Siemens Mobility vyráběných v německém Mnichově. Je zamýšlena jako nástupce úspěšné řady EuroSprinter. Sice byla původně ohlášena jako čistě elektrická, nicméně na veletrhu InnoTrans 2010 byla představena i verze se vznětovým motorem.

Kromě evropského trhu ji Siemens nabízel i do Spojených států amerických firmě Amtrak coby vhodnou lokomotivu pro Severovýchodní koridor. V této snaze uspěl a bylo objednáno 70 lokomotiv. Verze upravená pro americké železnice se nazývá Amtrak Cities Sprinter.

Technický popis

Vzhledově lokomotiva vychází ze svého předchůdce Siemens ES64U. Zvenku vypadá Vectron velice podobně, nejvýraznější designové úpravy prodělala čela lokomotivy, která byla estetizována. Zásadních změn doznal však vnitřek lokomotivy. Ve strojovně se nachází přímá středová ulička, po jejíchž stranách jsou rozmístěny komponenty.

Provozní hmotnost tohoto čtyřnápravového stroje se udává mezi 80 a 87 tunami. Lokomotiva může být provozována prakticky v celé Evropě.

Vectron je modulární lokomotiva, je možné vyrobit až pět různých modifikací, z nichž jsou čtyři elektrické a jedna dieselová:

  • A: Vectron MS, vícesystémová lokomotiva s výkonem 6400 kW a maximální rychlostí 200 km/h
  • B: Vectron AC, lokomotiva pro střídavé napájecí soustavy s výkonem 6400 kW a maximální rychlostí 160 nebo 200 km/h
  • C: Vectron DC, lokomotiva pro stejnosměrné napájecí soustavy s výkonem 5200 kW a maximální rychlostí 160 nebo 200 km/h
  • D: Vectron AC, lokomotiva pro střídavé napájecí soustavy s výkonem 5600 kW a maximální rychlostí 160 km/h
  • G: Vectron DE, dieselelektrická lokomotiva s výkonem 2400 kW a maximální rychlostí 160 km/h